Na zdjęciu: Grupa 2017-2020 z prof. Iloną Koutny w bibliotece Wydziału Neofilologii UAM
Jak zwykle na początku roku (od 3. do 10. lutego 2018) odbyła się zimowa sesja Studiów Interlingwistyki na UAM w Poznaniu.
Uczestniczyło w niej 14 studentów z 10 krajów (z Chin, Korei, Brazylii, USA, Turcji, Rosji, Francji, Hiszpanii, Niemiec i z Polski).
Po sobotnio-niedzielnych konsultacjach i egzaminach - w poniedziałek rozpoczęły się zajęcia drugiego semestru: Michael Farris przedstawił ogólne zasady morfologii i składni, umiejętnie wykorzystując wiedzę wielojęzycznej grupy studentów. Lidia Ligęza i Tomasz Chmielik wprowadzili studentów w drugi okres literatury esperanckiej. W wielokulturowej grupie Ilona Koutny miała doskonałe możliwości zaprezentowania różnych aspektów komunikacji (uczestnicy mogli w praktyce porównać różne komunikaty niewerbalne mowy ciała). Prof. Koutny prowadziła również wykłady z gramatyki esperanckiej, podczas których studenci mogli poznać i przedyskutować ciekawe problemy morfologii esperanckiej, w tym zagadnienie gramatycznego charakteru morfemów.
Na zdjęciu: Wykłady z komunikacji językowej przebiegają w doskonałej atmosferze.
Gorąca atmosfera panowała także podczas tzw. "wspólnego wieczoru": wielu uczestników deklamowało wiersze i śpiewało piosenki. Śpiewała i grała na gitarze również poznańska esperantystka, Zuzanna Kornicka.
Na zdjęciu: Studenci z Korei i z Chin cieszą się z możliwości studiowania interlingwistyki w Polsce.
W sobotę, po zakończeniu sesji, uczestnicy pojechali na całodniową wycieczkę do Torunia, gdzie zwiedzili miasto i odwiedzili Studio P w Młodzieżowym Domu Kultury. Następnie udali się do Muzeum Etnograficznego, gdzie Maria Pokrzywnicka zapoznała ich z codziennym życiem w Polsce w czasach Ludwika Zamenhofa, po czym ugościła ich toruńskimi piernikami i zaprosiła do wspólnej zabawy w ramach międzykulturowego spotkania karnawałowego (Zobacz relację: Interkultura karnavala renkontiĝo en Toruń - Międzykulturowe spotkanie karnawałowe w Toruniu.)
Na zdjęciu: Studenci interlingwistyki w roli uczniów z początków XX w. (w Muzeum Etnograficznym w Toruniu)
Ilona Koutny
Kierownik Studiów Interlingwistyki